Zavřít reklamu

Pokud se vás někdo zepta na synonymum ke slovnímu spojení velký bratr, pravděpodobně první co si vybavíte bude Google. Společnost je pověstná tím, že má nejvíce informací na světě o jednotlivých osobách a její databáze jde kolikrát až hluboko za hranice toho, co o nás ví vládní instituce. Google zároveň s Google Maps vydal také vlastní licenční podmínky k využívání této služby, které jsou vysoko nad rámec licenčních podmínek společnosti Apple týkajících se aplikací v iTunes App Store.

Pokud použijete Google Maps ve svém iPhone, nemůžete se divit, že vám k vašemu profilu na Google automaticky přibyde také soukromé telefonní číslo, typ mobilního telefonu a verze operačního systému který aktuálně ve svém zařízení používáte. Google Maps mají opravdu velmi zvláštní licenční podmínky a jak se zdá, Google o nás chce vědět skutečně všechno. Samozřejmě se pro společnost jako je Google jinak cílí reklamní kampaně v momentě, kdy ví kam konkrétní zákazník chodí, v jakých restauracích jí, kudy do dané restaurace chodí nebo jezdí, jaký má mobilní telefon a jakou verzi operačního systému používáte. Pro mediální agentury jsou takto podrobné demografické údaje neocenitelné a Google tak může nabídnout cílenou reklamu s přesností, s jakou to nedokáže nikdo na světě.

Pokud by Google však měl podle licenčních podmínek právo pouze na výše uvedené věci, asi by se s tím ještě dalo smířit. Pokud se však začtete dál, zjistíte že monitorování vašeho čísla a verze operačního systému jsou jen slabý odvar proti tomu, co Google skutečně může dle licenčních podmínek. Když používáte naše služby nebo zobrazujete obsah poskytovaný společností Google, můžeme automaticky shromažďovat určité informace a ukládat je v protokolech, stojí v licenčních podmínkách Google Maps. Co jsou to určité informace? No vlastně jen takové drobnosti: informace z protokolů o telefonování, jako jsou vaše telefonní číslo, číslo volajícího, čísla přesměrování, čas a datum hovoru, údaje a o směrování sms zpráv a typy SMS a hovorů.

Jedna věc jsou však licenční podmínky společnosti Google a druhá věc je fakt, zda Apple Google tyto informace skutečně poskytne a může poskytnout. Apple je totiž vázaný licenčními podmínkami samotného produkty a také iTunes App Store. Navíc společnost Apple již v minulosti čelila několika kauzám, ve kterých byla osočována z monitorování a sledování svých zákazníků. Je tedy otázkou jak mohl Apple vůbec pustit do App Store aplikaci s podobnými licenčními podmínkami a uvidíme, zda bude mít situace nějakou dohru nebo zda je vše v souladu se zákony. Pro Google však samozřejmě nejsou duležití jedinci a spojení získaných dat s konkrétní osobou, ovšem pokud Google zjistí, že za měsíc pošlete 10 sms a provoláte 200 minut mimo špičku, hádejte zda vám zobrazí reklamu na levné sms nebo na levné hovory mimo špičku.

google_maps
google_maps_ios_podminky
pravidla_google_maps
google_maps_privacy_policy

 

Související články

Dnes nejčtenější