Zavřít reklamu

Štúdio Rockstar Games na sviatok Sv. Mikuláša prinieslo mimoriadne nádherný darček nielen hráčom na iPad a iPhone, ale aj starším hráčom, ktorí hrávali prvé hry už pred desiatimi rokmi. Kontroverzné štúdio bratov Houserovcov dnes vydalo hru, ktorá sa navždy zapísala do histórie ako jedna z najobľúbenejších – Grand Theft Auto: Vice City. Od prvého vydania pre staručkú konzolu Playstation 2 ubehlo už okrúhlych desať rokov a odvtedy sa toho veľmi veľa zmenilo. Hráči už nehrajú hry len na počítači a konzoliach, už na ne plnohodnotne využívajú i prenosné telefóny a tablety. Udialo sa jednoducho niečo, o čom sa nám pred desiatimi rokmi ani len nesnívalo. Poďme sa pozrieť na klasiku, titul, ktorý je podávaný na zlatom podnose. WELCOME BACK TO VICE CITY.

Po pomerne dlhom sťahovaní a chvíli spomienok sa na môj iPad konečne stiahla hra, na ktorú som od jej ohlásenia čakal. Vice City má teraz až 1.3GB, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim Grand Theft Auto 3 pre iOS a Android. Nová hra však má dôvod a právo mať veľkosť vyše 1GB, pretože obsahuje značne kvalitnejšiu a detailnejšiu grafiku v porovnaní s pôvodným dielom, vydaným pred 10 rokmi na PC a Playstation. Presnejšie teraz ide o modely a textúry z špeciálnej Xbox verzie, ktorá vyšla v priebehu roku 2003 pre pôvodnú hernú konzolu od Microsoftu.

Spustenie
Po spustení a kratšej tmavej obrazovke vás čaká úvodné video imitujúce starého otca dnešných počítačov, Commodore 64. Nasleduje ho známe úvodné video so zvučkou a menami vývojárov a až po nich sa dočkáme načítavacej obrazovky a menu. Ikony v menu sa teraz inšpirovali pôvodným vzhľadom, doplnené však boli o ikonky, ktoré istým spôsobom pripomínajú prvé komiksy od Marvelu. Pribudla kolonka Store, ktorá vás odkáže na obchod štúdia Rockstar Games, v ktorom nájdete okrem hier aj rôzne darčekové predmety, ako napríklad sošky hlavných postáv či pokerové karty z hry roku 2010, Red Dead Redemption. Zároveň však využíva staré známe ovládacie prvky minulého dielu a tak keď ste hrali GTA3, zorientujete sa v novom titule ľahko.

mapa

Rockstar sa aj naďalej snaží priniesť čo najlepšie a najkvalitnejšie spracované hry a aj mobilné Vice City spôsobuje ďalšiu, teraz ale o niečo menšiu revolúciu vrámci možností herných nastavení. Nastavenia aj nám naďalej umožňujú kedykoľvek zmeniť rozloženie ovládacích prvkov na obrazovke iPadu či iPhone. K tomu však teraz pribudla i možnosť osobitne meniť rozloženie pre lietadlá a helikoptéry, k už aj tak obsiahlej ponuke jazykov najnovšie pribudla ruština a kórejčina a taktiež došlo k úplne novej, len málo očakávanej funkcii. Prvýkrát môžeme tak obsiahly titul, akým je Grand Theft Auto Vice City, obohatiť vlastnou hudbou z iTunes! Pokiaľ teda nemáte záujem počúvať 9 rádio staníc, môžete si pustiť vašu vlastnú hudbu z playlistu „vicecity“, ktorý si môžete jak na vašom iZariadení, tak aj v programe iTunes.

Gameplay
Po spustení hry si všimnete jednu zásadnú zmenu – grafika je teraz na vyššej úrovni a autá sú na ďaleko vyššej úrovni. Áno, je to pravda, Rockstar totiž do hry namiesto modelov z roku 2002 vstaval novšie modely z exkluzivity pre Playstation, Vice City Stories. Všimnúť si to môžete najmä pri aute Comet, ktoré teraz vyzerá úplne inak ako pred desiatimi rokmi. Ovládanie sa ani trochu nezmenilo, horšie mi však prídu režimy kamery, keďže jeden z nich je od vás príliš ďaleko a druhý zas príliš blízko. Nechýba tu ale ani klasické zobrazenie zo „strednej“ vzdialenosti, ako aj pohľad zvnútra auta. Spomínajúc vozidlá, bolo by dobré pripomenúť aj helikoptéry, ktoré predstavilo Vice City ako prvé v známej kontroverznej sérii. Ovládanie helikoptér je na perfektnej úrovni a štúdio zodpovedné za port hry na iOS platformu si naozaj dalo záležať na tom, aby jednu z hlavných „features“ titulu prinieslo v čo najlepšej kvalite. Ovládanie je teraz na úrovni herných konzol a osobne mi prišlo pohodlnejšie ako na počítačovej verzii tohto GTA. Navyše môžete počúvať vlastnú hudbu na stanici Tape Deck, ktorá sa vytvorí automaticky po vytvorení spomínaného playlistu v aplikácii Hudba.

comet

Čo ma však zaráža, je občasne chybné zobrazovanie tieňov postáv, kedy tieň akoby pod postavou zmizol pri nasadaní do auta. Musíme samozrejme brať do úvahy, že Rockstar teraz použil tiene na úrovni Grand Theft Auto IV, ktoré prakticky zobrazujú tieň celej postavy, nie len šedú machuľu pod hlavnou postavou. Rovnako v tejto prvotnej verzii nájdeme i ďalšie chyby, medzi ktoré patria napríklad žijúce mŕtvoly, výnimočne opakujúci sa zvuk hry počas menu a občasné sekanie hry na zariadení, presnejšie na iPad mini.

helikoptera

Podporuje iPhone 3GS?
Podľa údajov na App Store hra podporuje i najstaršie v súčasnosti podporované zariadenie spoločnosti Apple, iPhone 3GS. Je však na tomto staručkom prístroji Vice City hrateľné? Žiaľ, vzhľadom na to, ako sa hra na tomto zariadení seká, je hru takmer nemožné hrať, aj napriek podpore a prispôsobeniu grafiky preň. Je to skutočne veľká škoda, pokiaľ vezmeme do úvahy, že počítačová verzia klasiky mala ďaleko lepšiu optimalizáciu ako jej predchádzajúci diel, Grand Theft Auto III. Na hru teda už definitívne potrebujete novšie zariadenie, osadené výkonnejším procesorom a operačnou pamäťou. Podľa toho, ako vyzerá užívateľské prostredie, môžem však povedať, že je hra plne prispôsobená aj pre mobilné zariadenia a s jej ovládaním by nemali byť väčšie problémy. Čo však v prípade, že ste už prešli vašu hru takmer do konca a zrovna idete niekam, kam si na 100 percent neberiete váš iPad? Hra ponúka aj podporu iCloud a v ponuke uložených hier vám titul umožní uložiť váš priebeh aj na dva tzv. Cloud sloty. Tieto sú následne synchronizované do vašich ostatných zariadení a vy sa tak môžete poprechádzať po Vercettiho Vile, bez toho aby ste museli prechádzať celú hru od začiatku. Obrovský pokrok od GTA3, Rockstar!

iphone-3gs
Resumé
Už je to desať rokov, čo Rockstar Games vydal svoju mimoriadne slávnu gangsterku Grand Theft Auto: Vice City pre Playstation 2 a PC. Štúdio, ktoré je známe svojimi kontroverznými titulmi, oslávilo desiate narodeniny legendárneho titulu jeho vydaním na súčasné herné zariadenia – tablety a smartfóny. Nové technológie však prinášajú i lepší výkon a súčasne s ním i lepšie grafické možnosti. A aj to je dôvod, prečo spoločnosť osadila mobilnú podobu hry vysokokvalitnými modelmi, prvýkrát videnými v tituloch Vice City Stories a Xboxovej verzii oslávenca. Hra má však aj napriek svojej dokonalosti a veľkému množstvu možností svoje chyby, no predpokladám, že štúdio v blízkej dobe vydá aktualizáciu, ktorá tieto nedostatky opraví. Vitajte späť vo Vice City!

Dnes nejčtenější

.