Zavřít reklamu

Apple k novému iPhone 5 přibalil také sluchátka EarPods, zbrusu nová sluchátka, která mají nabídnout zvuk srovnatelný s cenově vyšší třídou sluchátek. Sluchátka se prodávají také samostatně, můžete je zakoupit za cenu 29€ v Apple Store a dalších autorizovaných prodejnách. Součástí balení je také pěkné pouzdro pro přenášení, které je přibaleno nejen u samostatně prodávaných sluchátek, ale také u iPhone 5. Sluchátka nabízí kromě klasické reprodukce také možnost ovládat iOS přístroje jako je iPhone, iPod touch a iPad. Samozřejmostí je pak vestavěný mikrofon, s jehož pomocí lze uskutečnit hovory nebo například ovládat digitální asistentku Siri. Pojďme se jako první v ČR/SR podívat na recenzi sluchátek Apple EarPods a zjistit, zda již skutečně nebudete muset investovat do jiných sluchátek.

EarPods se prodávají v pevné papírové krabičce ve které nalezneme plastový box, ukrývající sluchátka. Box není pouze součástí obalu, ale také příslušenství na které je možné sluchátka namotat a pohodlně přenášet. Podobné obaly nejsou u sluchátek zvykem a nabízí je pouze pár modelů. V případě Applu je navíc vaše příslušenství ukryto skutečně stylově. Kromě sluchátek je v balení dále návod na použití, ve kterém jsou popsány všechny funkce, které lze ovládat pomocí dálkového ovládání. Bohužel návod neobsahuje češtinu ani slovenštinu. Na vše co lze se sluchátky EarPods ovládat se však můžete podívat v našem článku 8 triků, které umí vaše Apple sluchátka. Kromě návodu je nezbytnou součástí balení všech Apple produktů také mezinárodní jednoletá záruka, kterou je možné uplatnit po celém světě, bez ohledu na to, kde jste sluchátka zakoupili. Co možná zamrzí skalní fanoušky značky Apple je absence samolepek, které jsou u většiny produktů samozřejmostí.

Apple-Earpods-iphone5

Design
Kromě zvuku, který má být u nových Apple EarPods stejně kvalitní jako o sluchátek řádově dražších, se Apple a zejména jeho designér Sir Jonathan Ive chlubili tím, že během testů sluchátka zkoušeli na více než 600 lidech, aby vytvořili dokonalý tvar, který sedne každému. Bohužel jsem mezi testovanými nebyl ani já, ani moje manželka. Zatím co ona má poměrně malé uši a sluchátka ji v nich drží jen velmi těžko, mě drží poměrně stabilně a to tak, že se s nimi dá bez problémů běhat nebo jezdit na kole. Na extrémní sporty však můžete zapomenout stejně jako na to, že si půjdete s EarPods například zastřílet na koš, v takovém případě byste udělali mnohem víc úprav sluchátek než stop-jumpů. Původní sluchátka jsme nikdy nepoužíval a tak jsme je v podstatě vytáhl z krabičky od iPhone až nyní, osobně jsem však nějaký extrémní rozdíl v tom jak drží sluchátka od iPhone 4 a jak drží nové EarPods nezaznamenal. To je však individuální problém a rozhodně se tedy nejedná o směrodatný údaj pro recenzi.

Sluchátka se strkají opravdu pouze na kraj uší a netlačí se nijak hluboko do zvukovodu, díky čemuž až tak výrazně nevadí, že nejsou vybavena ani molitanem ani gumou ale do uší strkáte pouze tvrdý a v části výdechů reproduktorů také poměrně ostrý plast. Komfort nošení však osobně nehodnotím nijak výjimečně. Sluchátka vás sice nijak neomezují a ani netlačí, zároveň však nedodávají žádný pocit pohodlí, tak jako například molitan nebo guma, kterou jsou některá špuntová sluchátka vybaveny.

Na kvalitní zpracování jsme od Apple již zvyklí, co mě však u EarPods trápí je fakt, že se sluchátka enormně špiní. Nejde přitom o to že by se špinila v uchu, ale pokud je například položíte na stůl nebo je necháte v posteli, můžete si být jisti, že se na ně nachytá všechen okolní prach případně nějaká ta špína. Sluchátka mají sice viditelné, ale velmi těsné spoje, což značí, že jsou opět velmi dobře odolné proti vodě, prachu a dalším nežádoucím vlivům. Jít si s EarPods zaběhat a dvě hodiny se do nich potit tedy opět není žádný problém, stejně jako to nebyl problém v případě původních sluchátek. Mikrofon a tudíž i ovládání je vzdáleno zhruba pět centimetrů od pravého sluchátka, což znamená že na ovládání nevidíte a musíte tak sahat poslepu na trojici tlačítek. O tom jak lze v iOS využít ovládání sluchátek si můžete přečíst přímo zde.

Co mě trochu překvapuje je fakt, že se Apple od předchozího modelu nepoučil a nedodává ke sluchátkům volitelné molitany, které alespoň částečně tlumí okolní zvuk. Sluchátka Earpods totiž jednoznačně nejsou typem sluchátek, do kterých si doma pustíte hudbu a budete poslouchat. Drtivá většina lidí je používá venku, při cestování, pří sportu a při dalších aktivitách. Tlumení okolního zvuku je přitom u EarPods opravdu nulové a pokud si je nasadíte, slyšíte stejně jako bez nich. Pro ty co jezdí denně v metru to tedy není nejlepší řešení, jak poslouchat během cesty do školy nebo do práce hudbu. Naopak při běhání je ideální, že slyšíte také okolí a je tak zachována určitá bezpečnost. Tlumení okolního zvuku je však opravdu naprosto minimální.

EarPods

Zvuk
Na testování jsem použil svoji iTunes knihovnu, která je kompletně ve formátu Apple Lossless. Poslech jsem zkoušel jak na iPhone 4, MacBook Pro tak i na Sharp 1Bit. Sluchátka tedy pocítila signál z telefonu, počítače i zesilovače za pár tisíc Euro. Samozřejmostí je vypnutý ekvalizér na všech zdrojích zvuku, ke kterým jsme sluchátka zapojil. K samotnému poslechu pak sloužilo několik desítek skladeb od Mariána Vargy a Pavola Hammola, kolekce od Slashe, Zpověď od Petra Nováka, Ozzy Osborne s albem Scream, výběrovka od Jimiho Hendrixe a v neposlední řadě pak také Dr. Dre s jeho již 15 let posledním albem 2001 a několik alb od Lil Wayne.

IMG_3752
IMG_3753

Sluchátka jsem nechal zhruba deset hodin rozehrát na 3/4 hlasitosti a poté nasadil na uši s první skladbou od Mariána Vargy a Pavola Hammela. Ještě než začal Hammelův hlas zpívat první slova smutné ranné električky, sluchátka si mě získala poměrně věrnou reprodukcí tónů Hammondek, která byla srovnatelná s reprodukcí na AKG v naprosto jiné cenové kategorii. Když jsem však poslouchal další písničky od Vargy, zjistil jsem že sluchátka reprodukují skutečně bravurně pouze do momentu, kdy začne hrát větší množství nástrojů najednou a zrychlí se celá dynamika skladby. Prošel jsem malého Wayna, Deep Purple, Slashe a vždy jsme narazil na stejný problém. Sluchátka perfektně podávají i ty nejjemnější tóny a dokáží reprodukovat zvuk na úrovni sluchátek za několik tisíc korun, ale jen do doby, kdy nenastane následující situace. Sluchátka zvládají rychlejší hudbu, pokud ji tvoří dvojice nástrojů, zvládají více nástrojů, pokud jsou v pomalejší skladbě. V momentě, a přiznejme si že v hudbě poměrně častém, kdy narazíte na skladbu v níž figuruje více nástrojů hrajících v rychlém tempu, je slyšet že sluchátka nestíhají. Právě v tomto okamžiku bych vidím, tedy vlastně slyším rozdíl mezi EarPods a sluchátky za několik tisíc korun.

Reprodukce jednotlivých tónů je opravdu úžasná a troufám si ji s přimhouřeným okem porovnat s reprodukcí AKG 702! Ovšem jakmile se skladba rozjede, již slyšíte jednoznačný rozdíl. Na druhou stranu rozdíl mezi sluchátky za dejme tomu dva až tři tisíce korun a EarPods je zcela nesrovnatelný s rozdílem mezi sluchátky které Apple dodává k iPhone 4s a mezi EarPods, ten je totiž opravdu ohromný. Sluchátka EarPods se snaží podat zvuk v jeho nejčistší podobě a nezvýrazňují jediný prvek. Nesetkáte se tak s přebasovaností Beats od Dreho, ani s důrazem na bicí jako například u a-Jays four. Setkáte se pouze s čistým zvukem, který není žádným směrem přikrášlen. Pokud vám lahodí zvuk v jeho nejčistší podobě, budete jistě spokojeni.

Co se týká poslechu Dr. Dre a Lil Wayne, mám pocit, že zde je ještě více slyšet rozdíl mezi rychlou pasáží a refrény. Na druhou stranu například Still D.R.E uslyší drtivá většina posluchačů na EarPods stejně jako na sluchátkách mnohem, ale opravdu mnohem dražších. Zkrátka u rapu zjistíte ještě více rozdíl mezi tím, když je skladba melodická a pomalá nebo zrovna hraje refrén nebo když začne Eminem s Drem chrlit slovo za slovem.

iPhone-5-headphones

Souboj Iana Gillana s Ritchiem Blackmorem rozhodl!
Hledám Made in Japan v iPhone, poctivě převedenou z originálního CD v nejvyšší možné kvalitě ve formátu Apple Lossless. Pouštím Strange kind of woman a po prvních třech minutách kdy pozorně poslouchám každý tón, který je díky EarPods zřetelně identifikovatelný se konečně schyluje k finále, už se to blíží a je to tady, hlas Iana Gillana si to rozdává s kytarou, kterou pevně drží v rukou Ritchie Blackmore. V době kdy se Gillan snaží napodobit Blackmorovu kytaru se ocitáte uprostřed souboje a najednou ani nevnímáte, že nemáte na uších AKG za deset tisíc, slyšíte jen z leva kytaru a zprava hlas, který ji věrně kopíruje. To však zvládá spousta sluchátek a většina z nich dokonce zvládá reprodukci na takové úrovni, že nemáte výrazný problém identifikovat hlas od kytary.

V momentě kdy se hlavní hvězdy Deep Purple rozhodnou, že místo souboje použijí dvě kytary, které budou hrát spolu a z nichž jedna je stále „pouze“ hlasem Iana Gillana, má již většina sluchátek problém věrně podat rozdíl mezi kytarou a hlasem. Zkrátka slyšíte jeden nástroj a v určitých pasážích téměř zaniká, že zvuk vytváří zpěvák a kytarista současně. To však s EarPods nenastává a vy tak můžete dál plynule identifikovat kytaru od její věrné kopie v podobě hlasu Gillana. Tento neuvěřitelný zážitek již nedokáží podat jen tak obyčejné sluchátka a rozhodně pak ne sluchátka za necelých tisíc korun, EarPods to zvládají bez problémů a řekl bych, že velmi přesvědčivě. Podotýkám, že tímto odstavcem jsme chtěl pouze zdůraznit, jak skvěle dokáží EarPods reprodukovat jednotlivé zvuky a tóny. Při této pasáži totiž kromě tichého podkladu hraje pouze kytara, kterou napodobňuje zpěv, což sluchátka zvládají bez problémů. V momentě, kdy by se přidal zbytek kapely nebo by podklad zesílil, již uslyšíte zkreslení.

recenze-EarPods

Resumé
Sluchátka si rozhodně nezaslouží srovnání s původními chrastítky, které Apple dodával k iPhone. EarPods jsou sluchátka, která budou stačit velké spoustě lidí a dovolím si říct, že pokud jste si do dnes museli kupovat k iPhone sluchátka do 1500-2000Kč, tak nyní pokud si koupíte iPhone 5, nemusíte již až na naprosté výjimky investovat do sluchátek. Já jsme s neutrálním zvukem spokojen, mohu si vychutnat poslech tak, jak má hudba znít. Nejsem si však jistý, zda Apple v tomto směru neměl nabídnout svým zákazníkům možná něco specificky zabarveného, ať již do basů nebo do čehokoli jiného. Přece jen velká většina lidí hledá sluchátka, která hudbu něčím ozvláštní a čistý zvuk bohužel není až tak populární a vyhledávají jej spíš lidé, kteří jsou do sluchátek rozhodnuti investovat často víc než stojí samotný iPhone 5. Pokud se tedy na sluchátka EarPods podíváme jako na součást balení iPhone 5, jednoznačně zde Apple udělal obrovský kus práce, díky kterému již nemusí naprostá většina uživatelů, kteří k předchozím modelům dokupovali sluchátka do 80€ ceny investovat!

Pokud vezmeme EarPods jako samostatný produkt za 29€, pak si myslím, že zde hodně záleží na tom, co posloucháte. Pokud chcete poslouchat pomalé melodie nebo skladby ve kterých nefiguruje mnoho nástrojů, rozhodně budete spokojeni. Pokud si chcete vychutnat svižné pasáže z rocku, zřejmě najdete lepší sluchátka za zhruba 2000Kč. Pokud však chcete sluchátka levnější než za 2000Kč, rozhodně si EarPods poslechněte a dejte jim šanci, jsem si jist, že vás příjemně překvapí. Navíc je potřeba brát v potaz, že za 750Kč sluchátka takové kvality opravdu jen tak neseženete! Pokud mám shrnout EarPods jednou větou, pak zní: „Pokud jsou tohle sluchátka k telefonu, tak klobouk dolu Apple“.

Apple Earpods sluchatka
soundstick

Dnes nejčtenější

.